Altın Sahipleri Bunu Beklemiyordu! Bu Yıl İlk Kez Açıklandı

Ons altın, bugün ulaştığı 2305 dolar seviyesi ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşırken, ekonomi dünyası altındaki asıl yükselişin yaz aylarında başlamasını bekliyordu.

Halihazırda yüzde 5.25-5.50 seviyelerinde tutulan ABD Merkez Bankası (Fed) faizlerinin yıl sonunda indirileceğine kesim gözüyle bakılırken, bu indirimler sonucunda altının rekordan rekora koşacağına dair tüm ekonomistler fikir birliği yapmıştı.

ALTIN SAHİPLERİNE ECEL TERLERİ DÖKTÜRECEK AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Ancak beklentilerle ters düşen ilk açıklama dün geldi. Öncelikle Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic tarafından yapılan açıklama ile bu yıl tek faiz indirimine gidileceğine dair mesajlar verilirken, bu haberle şok geçiren piyasaları Minnesota Fed Başkanı Neel Kashkari’nin açıklamaları adeta yıkıp geçti.

ABD’de enflasyonun halen kritik aşamada olduğuna dikkat çeken Kashkari, bu yıl itibarıyla faiz indirimine gidilmemesinin olası olduğunu belirtti.

Ekonomistler, dünyada altın fiyatlarını en fazla etkileyen faktör olarak Fed’in faiz kararlarını referans alırken, faiz indirimleri halinde altın fiyatlarının arttığı, faizlerin yükseltilmesi halinde ise altın fiyatlarının düştüğü genellikle kabul edilmeye devam ediyor.

FED FAİZ İNDİRMEZSE ALTIN FİYATLARI ÇAKILABİLİR Mİ?

Altın fiyatlarında son haftalarda yaşanan yükselişlerin, temel olarak Fed’in yaz aylarında başlaması beklenen faiz indirimleri ile alakası olduğu düşünülürken, son açıklamaların ardından Fed tarafından bir faiz indirimi yapılmayacağına yönelik algının oluşması, altın tarafında sert düşüşlerin habercisi olabilir.

Uluslararası finans çevreleri, Temmuz ayı ve sonrasında başlaması muhtemel faiz indirimlerinin yıl sonuna kadar yaklaşık 3 karar şeklinde gerçekleşeceğini ve bu nedenle altın tarafında hızlı bir yükselişin yaşanacağını öngörüyordu. Ancak Fed’in şube başkanları tarafından yapılan açıklamaların şahin tonda gelmesi, gözleri Fed Başkanı Jerome Powell’a çevirdi.

İlerleyen günlerde Powell’ın bu konuya ilişkin net ifadeler içeren bir mesaj yayınlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir